Lista endema Jugoistočne Evrope

Procjenjuje se da je distribucija preko 2000 taksona u regiji JIE ograničena na samo jednu ili nekoliko ekonomija – što ih čini endemskim taksonima. Ovi taksoni (vrste i podvrste) se ubrajaju među najatraktivnije taksone, a zbog svoje ograničene distribucije su ranjivi i jedinstveni za definisanu geografsku lokaciju. Endemski taksoni se mogu pronaći u različitim izvorima informacija, uključujući nacionalne crvene liste flore i faune u regiji, a dosta je urađeno na prikupljanju i kompiliranju podataka o njihovoj distribuciji, ekologiji i konzervaciji (u skladu sa CBD-om i uputstvima EU). Međutim, zbog nedostatka bliske saradnje i komunikacije postoji određeni broj problema u nomenklaturi (pravilnoj upotrebi naučnih naziva) i taksonomiji (naučnom statusu) koji otežavaju efikasnu upotrebu informacija za potrebe konzervacije endemskih taksona. Ovo pitanje se spominje i u nacrtu dokumenta „Stanje sistema za zaštitu prirode u JIE“ (2017) pripremljenog od strane IUCN ECARO, zajedno sa okvirnom potrebom za kontinuiranim većim naporima usmjerenim na podršku očuvanju biodiverziteta u regiji.

Rezultat ove aktivnosti je doprinos naučnoj zajednici i podrška priznavanju regije JIE kao važnog žarišta biodiverziteta.

Makedonsko ekološko društvo (MES) administrira cijeli proces i trenutno je registrovana organizacija po pitanju publikovanja podataka na Globalnom sistemu za informacije o biodiverzitetu (GBIF) sa dva objavljena seta podataka.

Lista endema JIE je baza podataka o endemičnim vrstama čiji su klasični lokaliteti na području Jugoistočne Evrope. Lista trenutno uključuje endemične vrste iz nekoliko grupa kopnenih organizama:

  • vaskularne biljke,
  • sisare,
  • vodozemce,
  • gmizavce i
  • tvrdokrilce (Coleoptera).

Podaci uključuju trenutno prihvaćeno ime vrste, njenu sistematsku pripadnost (nivo familije), te podatke o prvom nalazu: locus classicus, legator, originalno ime datum i publikaciju.

Ostali podaci uključuju autora prihvaćenog imena, publikaciju u kojoj je ime prihvaćeno, te globalnu distribuciju.

Kad god je to bilo moguće, klasični lokalitet je georeferenciran.

Geopolitički, podaci pokrivaju prostor Jugoistočne Evrope.

Brošuru o endemizmu Jugoistočne Evrope možete preuzeti ovdje.


Karte klasičnih lokaliteta endemičnih vrsta u JIE.

Endemski/endemičan – autohton i ograničen na određenu geografsku regiju. Izrazito endemične vrste, sa jako ograničenim rasponom prirodnih staništa, su naročito podložne izumiranju u slučaju eliminacije ili značajnog narušavanja njihovog prirodnog staništa (IUCN).